نقش کتاب در تاریخ همیشه پر رنگ بوده و با وجود هزینه های بالای کاغذ و چاپ نیز همچنان شاهد رشد طراحی کتاب هستیم. امروزه می‌توان افراد بسیاری را یافت که قصد دارند دستنوشته‌ها، داستان‌ها یا اشعار خود را به چاپ برسانند. همچنین بسیاری از دانشجویان و اساتید دانشگاهی نیز تحقیقات و مطالعاتی دارند که در صورت وجود شرایط مناسب می‌توانند به چاپ آن‌ها اقدام نمایند. هزینه صفحه آرایی کتاب، اگرچه در مقابل هزینه چاپ و کاغذ دیده رقمی نمی شود، اما باعث گردیده که حساسیت در این زمینه افزایش یافته تا بهترین نتیجه بدست آید.

نمونه صفحه آرایی کتاب

نقش مشاهده در پیشرفت هر کار هنری اثر شگرفی دارد. دیدن نمونه صفحه آرایی کتاب به مخاطب کمک میکند تا طراحی کتاب را به راحتی و کمنرین اشتباه به سرانجام برساند، بنابراین در این بخش نمونه صفحه آرایی کتاب را که در استددیو صفحه آرایی انجام شده قرار داده ایم، همچنین نمونه های خلاق کتابهای مطرح را قرارداده ایم که به شما در این مسیر کمک کرده باشیم.

فیلم آموزش صفحه آرایی کتاب در ورد (word)

افزایش وحشتناک هزینه ها و عدم سودهی کتاب باعث شده انتشارات و مولفین و … از طراحی و صفحه آرایی کتاب در ایندیزاین به ورد حرکت کرده تا بلکه اندکی از هزینه های خود را کاهش دهند که در مورد این موضوع در ادامه مطلب، توضیح داده ایم. امادر این بخش فیلم آموزش صفحه آرایی کتاب در ورد (word) را به ربان انگلیسی قرارداده ایم که صفحه آرایی کتاب در ورد را به طور جامع و کامل توضیح داده و می توانید برای طراحی کتاب خود از این فیلم استفاده نمائید.

برای اخذ قیمت صفحه آرایی کتاب و همچنین مشاوره با ما تماس بگیرید.

خدمات ما در زمینه طراحی و صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی و صفحه بندی کتاب نقش مهمی در هزینه، جذب مخاطب و راحتی خواندن دارد، ما به پشتوانه صدها کتاب مختلف که طراحی نموده ایم در این کار کنار شما هستیم.

ممکن است شما نوشته های خود را روی کاغ نوشته باشید و یا کتاب شما مملو از فرمول و … باشد، نگران نباشید چون ما برای شما تایپ خواهیم کرد.

جلد اولین نشان از کتاب شماست و تاثیر مستقیمی بر روی مخاطب دارد بنابراین طراحی جلد کتاب را جدی بگیرید.

نوشتن کتابی عاری از ایراد سخت است، اما با یک ویراستاری درست به این نتیجه خواهید رسید.

در صورت نیاز ما سایر موارد دیگر مانند اخذ مجوز های قانونی کتاب، چاپ افست و دیجیتال کتاب را نیز ارائه خواهیم کرد

صفحه آرایی کتاب در ورد یا ایندیزاین

نرم افزاری که در ذهن همه ما تداعی می شود نرم افزار Word از مجموعه Microsoft Office است؛ اما وقتی بخواهیم صفحه آرایی مجله یا کتابی را انجام دهیم که حاوی تصاویر، نمودارها و جداول زیادی در بین نوشته هایش است، اکثرا خواهیم دید که نرم افزار Word قدرت کافی برای تنظیم دقیق آنها را ندارد. علاوه بر آن در صورتی که بخواهیم محصول را برای چاپ صنعتی آماده کنیم، نرم افزار Word نمی تواند امکانات کافی را در زمینه تنظیمات چاپی در اختیار ما قرار دهد. به عبارت دقیق تر نرم افزار Word بیشتر در زمینه تایپ متون کاربرد دارد و در زمینه صفحه بندی و چیدمان چندان قدرتمند نخواهد بود. اینجاست که در جستجوی نرم افزاری جهت صفحه بندی و تنظیم کتاب یا مجله خود خواهیم بود که برای این منظور نرم افزارهای زیادی وجود دارد. اما تعداد نرم افزارهایی که اختصاصاً برای این هدف طراحی شده اند انگشت شمارند که از قدرتمندترین آنها نرم افزار Quark Express و نرم افزار Adobe InDesign را می توان نام برد.

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب

با این که به کمک ابزارهای موجود در داخل این برنامه امکان طراحی مستقیم جزئیات وجود دارد، اما از این نرم افزار بیشتر در جهت صفحه بندی و تنظیم ستون و چیدمان کار استفاده می شود و طراحی جزئیات بیشتر توسط فتوشاپ یا Illustrator انجام می گیرد و به راحتی به محیط InDesign منتقل می شود. از ویژگی های مهم این طراحی می توان به توانایی بسیار بالای آن در حروف نگاری، صفحه آرایی، ستون بندی، کادربندی، صفحه بندی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. در دنیای کنونی با افزایش نشر دیجیتال و نیاز به ایجاد خروجی های متنوع که در همه رسانه ها مثل تلفن های همراه، تبلت ها، کتاب های دیجیتال و رایانه های شخصی قابل ارائه باشد، توانایی های این نرم افزار قدرتمند بیشتر و بهتر به چشم می آید. از ویژگی هایی که در سایت خود شرکت ادوبی ذکر شده و ما را ترغیب به انتخاب و استفاده از این نرم افزار می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- امکان تولید و نشر دیجیتال با ایجاد خروجی دیجیتال به صورت فایل های swf و pdf جهت اجرا در رسانه های مختلف و تولید کتاب های دیجیتال جذاب.
2- امکان دسترسی به سرویس های آنلاین شرکت ادوبی Adobe Digital Publishing Suite و Adobe CS Live و استفاده از آنها در طراحی پروژه های تعاملی جذاب.
3- هدایت پروژه از مرحله طراحی تا مرحله چاپ یا خروجی دیجیتال با هماهنگی بسیار نزدیکی که بین نرم افزارهای مجموعه ادوبی مثل فتوشاپ، Illustrator، Acrobat، Adobe Flash و … به وجود آمده است.
4- افزایش سرعت کار در مراحل چاپ، پیش از چاپ و طراحی با استفاده از ابزارهای سودمند کنترلی همچون غلط گیری خودکار در این نرم افزار.
5- وجود ابزارهای تنظیمی سودمند همچون خطوط راهنمای هوشمند، ابزار تعریف سریع جدول و … .

آموزش کامل صفحه‌آرایی کتاب در Word

آموزش کامل صفحه‌آرایی کتاب در Word

منبع

صفحه آرایی کتاب داستان بدون تصویر

در این کتاب ها ، مدیر تولید موسسه نشر یا طراح ، ضوابطی را برای تمام جنبه های بصری کتاب در نظر می گیرد که با استانداردهای تولید کتاب سازگار باشد و تمام صفحات کتاب با رعایت این ضوابط آماده

گردد. این ضوابط تعداد سطرهای بالای سرفصل ها ، محل استقرار تیترها و میان تیترها و تیترهای فرعی تر و سرصفحات و شماره صفحات و چگونگی وضعیت سرفصلها و مواردی از این دست را مشخص می کند. در صفخه آرایی رایانه ای ، این ضوابط برای رایانه تعریف می شود و در صفحه آرایی سنتی معروف به « چسب و قیچی » از گرید چاپ شده به رنگ آبی استفاده می کنیم و یا گرید را روی طلق رسامی می نماییم و با استفاده از میز نور و قرار دادن صفحات کاغذ سفید بر روی آن ، عمل صفحه آرایی را انجام می دهیم. هنگام صفحه آرایی ، باید « خبر » یعنی متن دستنویس یا تایپ شده کتاب را کنار دست خود داشته باشیم و با توجه به نظم مطالب ، حروف چینی را در صفحه ماکت ( صفحه ای که گرید روی آن با رنگ آبی چاپ شده است ) بچسبانیم.

در مورد پانوشت صفحات کتاب ، موارد زیر را باید رعایت نمود :

–  پانوشت های فارسی و پانوشت های فارسی و لاتین ، همیشه از راست به چپ و با شماره های فارسی چاپ می شوند.

–  پانوشت های لاتین ، همیشه از چپ به راست و با شماره های لاتین حروف چینی و صفحه آرایی می گردند.

–  در پایان پانوشت های توضیحی و ارجاعی باید نقطه گذاشت. اما اگر در پانوشت فقط نام یا اصطلاح آورده شود ، در پایان آن نیازی به نقطه نیست.

–  اگر پانوشت ها کوتاه باشند و بخواهیم آنها را دنبال یکدیگر بیاوریم ، فاصله میان انتهای یک پانوشت و ابتدای پانوشت بعدی ، معمولاً دو سیسیرو یعنی ۹ میلیمتر است. در هر حال ، این مقدار بهتر است ثابت باشد و در سراسر کتاب ثابت بماند.

–  در صورتی که در پایین صفحه برای تمام پانوشت یا پانوشت ها جا نباشد ، بقیه آخرین پانوشت پایین صفحه ، به صفحه بعد برده می شود. در این صورت ، باید از نشانه پیکان ظریف و کوچکی هم در پایان صفحه و در منتهی الیه سمت چپ ، زیر آخرین سطر و نیز در شروع پانوشت در صفحه بعد در بالای منتهی الیه سمت راست استفاده نمود.

در صفحه آرایی کتاب ، هرگاه مجبور شویم نمودار یا جدولی را در حالت خلاف جهت متن در صفحه قرار دهیم در کتاب های فارسی زبان محل استقرار شرح جدول یا نمودار را قرار می دهیم. همین مورد را در کتاب های زبان انگلیسی یا هر زبانی که از سمت چپ خوانده می شود نشان می دهد. شماره و عنوان جدول بهتر است در بالای آن قرار گیرد و توضیحات دیگر در زیر آن. در حروف چینی جداول باید در نظر داشت که حروف ترجیحاً باید مختصری از متن کوچکتر باشند ، مقدار این کوچک بودن ، برحسب تعداد واژه هایی که در هر خانه جدول قرار می گیرد ، متفاوت است. گاهی ممکن است مطالب یک جدول از ارتفاع یک صفحه کتاب تجاوز کند. در این صورت ، می توان دنباله جدول را در صفحه یا صفحه های بعد ادامه داد.

صفحه آرایی کتاب های مصور :

در کتاب های مصور ، علاوه بر طرح یک ساختار کلی برای صفحه آرایی کتاب و شکل صفحه عنوان ، صفحه حقوق ، سرفصل ها و . . . نیاز است که صفحه آرا شناخت کافی از مفهوم ترکیب هنری یا کمپوزسیون و به طور کلی مبانی هنرهای تجسمی داشته باشد تا بتواند در صفحه ، درباره عوامل بصری ، تصمیمات مقتضی مناسب و مطلوبی اتخاذ کند. گرید کتابهای مصور باید به صورت دو صفحه مقابل هم طراحی شود زیرا مجموعه دو صفحه مقابل هم میدان عمل صفحه آرا هستند و اگر صفحه را به بوم نقاشی تشبیه کنیم ، دو صفحه مقابل هم یک بوم را برای عرضه خلاقیت هنری می سازند. در کتابهای مصور ، گرید دو صفحه ای حتماً باید تعدادی خط عمودی داشته باشد که برای قرارگیری تصاویر به کار گرفته شوند. تعداد تقسیمات عمودی ، به وسیله طراح ، نوع و تعداد تصاویر بستگی دارد. در کتابهای علمی و درسی که معمولاً تصویر هم دارند ، تصمیم گیری در مورد جای تصاویر باید بسیار کاربردی و منطقی باشد و تصویر ، نهایت نزدیکی را با متن مربوط به آن داشته باشد. باید برای اندازه تصاویر و چگونگی استقرار آنها در متن ، تصمیمی ثابت گرفت.

یکی از انواع پایه کارهای کتاب که طراحی آن نیاز به تجربه و خلاقیت تجسمی دارد ، طراحی پایه کار آلبوم های عکس است. یک شیوه کلاسیک که برای این منظور می توان به ان اشاره نمود ، روش واحد بندی یا گرید « مدوله » می باشد. در این روش ، سطح موثر هر صفحه ، یعنی سطحی را که پس از کسر حاشیه ها باقی می ماند ، به چند واحد مربع یا مربع مستطیل تقسیم می کنیم. یکی از شیوه هایی که در کتابهای مصور می توانیم از آن برای تعیین کادر تصاویر استفاده کنیم ، رعایت نسبت ثابت طول به عرض در چند تصویر است که در مجاورت یا نزدیکی یکدیگر در صفحه واقع شده اند. این شیوه نوعی تعادل ایجاد می کند. در صفحه آرایی ، استفاده از مربع که یکی از سه شکل اصلی است راه مناسبی است که صفحه آرا بتواند به سهولت و سرعت به ترکیب بصری مناسبی برسد. یعنی کادر بعضی از تصاویر یا بعضی از ستونهای حروف ، می تواند مربع شکل باشد تا صفحه آرا برای رسیدن به ترکیب بصری مناسب یاری دهد. کادر تصاویری هم که طول و عرض آنها تفاوت مختصری دارد. در صفحه آرایی کتابهای درسی مصور ، « عملکرد » نقش بسیار مهمی بر عهده دارد و عوامل مرتبط با آن ، مانند گروه سنی خواننده کتاب و معلومات و توانایی های او و نیز ، جنبه های فرهنگی و روان شناسانه مخاطب کتاب باید کاملاً در نظر گرفته شود. صفحه آرایی این گونه کتابها بسیار مهم است و نقش حساسی در امر آموزش دارد. تصمیم گیری در مورد ایده کلی و خطوط مولفان کتاب ، متخصص یا متخصصان روان شناسی کودک و نوجوان و یک یا چند طرح مجرب و یک یا چند آموزگار با سابقه و مجرب انجام شود.

 • هزینه صفحه آرایی کتاب در ورد
 • شروع قیمت از صفحه ای 1500 الی 7000 تومان
 • میزان تعداد صفحات، زیرنویس، انگلیسی، جدول، فرمول و …… در تعیین قیمت تاثیر گذار است
 • مشاوره رایگان 09127395747
 • هزینه صفحه آرایی کتاب در ایندیزاین
 • شروع قیمت از صفحه ای 3000 الی 10000 تومان
 • میزان تعداد صفحات، زیرنویس، انگلیسی، جدول، فرمول و …… در تعیین قیمت تاثیر گذار است
 • مشاوره رایگان 09127395747

افتخار همکاری با

صفحه آرایی کتاب چیست

صفحه آرایی کتاب در ایران به آغاز نشر کتاب در ایران بر می گردد. تمامی نسخ خطی و کتاب های باقی مانده از تاریخ مکتوب زبان فارسی هر یک به نوعی دارای صفحه آرایی است. در این کتاب ها خوشنویسان و مذهبان وظیفه ی صفحه آرایی را برعهده داشته اند و کاتب یک کتاب صفحه آرا و تعیین کننده ی چیدمان یک صفحه نیز بود است. تطبیق متقارن عناصر، تقسیم متقارن سطوح ، تنظیم هندسی نقوش ، تلفیق موزون خط ها و ترکیب متعادل رنگ ها، همه دست آوردهایی هستند که وحدت مضمونی و بصری را در نسخه های خطی ایران تامین می کنند. با رواج صنعت چاپ در دوره ی قاجارصفحه آرایی وارد مرحله دیگری می شود که تاثیر تکنیک ها و امکانات فنی بر روی آن بسیار است .

اصول صفحه آرایی کتاب :

ترکیب بندی در صفحه آرایی کتاب

ترکیب بندی به معنی قرار گرفتن اجزاء مختلف در کنار هم و تشکیل یک صفحه جذاب و زیبااست. در یک صفحه آرایی خوب محل قرارگیری اشیاء در توازن و تعادلی با یک دیگر قرار دارند که حس مطلوبی به بیننده القاء می کنند. با جابجایی اجزاء مختلف در صفحه آرایی خوب می توانید به این حس خوب که همان حس زیباییست دست پیدا کنید. حال در صفحه آرایی کتاب با توجه به اینکه بیشتر از متن تشکیل شده است، بایستی به دقت و حساسیت اندازه، نوع قلم و … را مشخص نمود تا زیبایی کار رعایت شود.
در یک طراحی صفحه آرایی زیبا، ترکیب تصاویر، خطوط، متون، رنگ ها، سایه ها، شفافیت تصاویر، و غیره به صورت متوازن در کنار یکدیگر جای گرفته اند.
یکی از روشهای مفید جهت ایجاد ترکیب بندی مناسب، روش تقسیم بندی سه تایی است. به این صورت که در نرم افزار با استفاده از خطوط راهنما، کادر را به سه قسمت مساوی عمودی و افقی تقسیم بندی می کنید. از محل برخورد این خطوط می توان به عنوان نقاط اصلی استفاده کرده و اجزاء مهم را در آن قرار داد.
جدای از این ها، یک طراح نیازمند دانش و مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک جهت یک صفحه آرایی مناسب است. این دانش است که به هنرمند طراح می آموزد تا ترکیب عناصر ملموس مانند، خط، سطح، متن، تصویر، اندازه، شکل، رنگ، تیرگی و روشنی، به همراه کیفیت خاص دیداری آن ها از قبیل تناسب، تعادل، هماهنگی و کنتراست که باعث مستحکم شدن اثر تجسمی می شود را به راحتی به کار گیرد.
از عوامل تاثیر گذار در صفحه آرایی کتاب هدر کتاب است که می تواند به ریبایی صفحه آرایی کتاب کمک شایان توجه ای کند.

 استانداردهای صفحه آرایی کتاب

یکی از مهم ترین تصمیمات در صفحه آرایی کتاب انتخاب قطع کتاب برای صفحه آرایی می باشد. با توجه به موضوع، مخاطب، صفحات و بسیاری موارد دیگر باید در مورد قطع کتاب تصمیم گرفت. عرف معمول برای کتاب وزیری و رقعی است، اما در زمان صفحه آرایی کتاب با توجه به مخاطب سایز تغییر میکند به عنوان مثال صفحه آرایی کتاب کودک سایز متفاوتی با کتای دانشگاهی دارد. همچنین با توجه به تعداد صفحات بهتر است سایز نیز تغییر کند، یعنی هر چه تعداد صفحات بیشتر شود بهتر است سایز نیز تغییر کند تا ورق زدن صفحات راحتر باشد.

اکنون رایج‌ترین قطع برای کتاب، در همه‌جا، وزیری است که ابعاد آن از ۱۳×۲۰ تا ۲۰×۲۶ سانتی‌متر متغیر است. قطع کتاب رقعی با ابعاد ۱۵×۲۲ و قطع جیبی با ابعاد ۵/۱۶×۱۱ سانتیمتر از دیگر قطع‌های رایج محسوب می‌شوند. معمولاً در چاپ کتاب‌های هنری و نفیس از قطع رحلی و برای کتاب‌های کودکان از قطع خشتی استفاده می‌شود. باید توجه داشت ابعاد ذکرشده برای هر قطع، تقریبی است، و در برخی منابع، اندازه‌های متفاوتی ارائه شده‌است.

بنابر این برای انتخاب سایز کتاب بایستی عوامل مختلف را کنار هم گذاشت و تصمیم نهایی را گرفت

صفحه آرایی کتاب یکی از مهمترین ارکان کتاب می باشد. صفحه بندی باید طوری باشد که خواننده را راغب به خواندن کتاب کند. نوشته ها باید در اندازه مناسب و فاصله بین خطوط نیز مناسب باشد که چشم خواننده هنگام خواندن کتاب اذیت نشود.

بسته به این که کتاب شما (رمان، شعر، آموزشی، دانشگاهی و…..) باشد باید قطع مناسب را برای آن در نظر گرفت. قطع مناسب برای کتاب های رمان و شعر رقعی می باشد و برای کتاب دانشگاهی و آموزشی معمولا وزیری می باشد.

سایزبندی کتاب / دسته بندی کتاب

بطور معمول کتاب ها را از نظر موضوعی و گروه سنی به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند. کتاب ها از نظر دسته بندی موضوعی به بخش های شعر، داستانی، عمومی و تخصصی، آموزشی و کمک آموزشی، واژه نامه و دایره المعارف تقسیم می شوند، همچنین دسته بندی کتاب ها از نظر گروه سنی به دو گروه کودک و نوجوان و بزرگسال تقسیم بندی می گردند. در بخش کودک و نوجوان تقسیم بندی دیگری نیز وجود دارد، که کتاب ها را بر اساس سن مخاطب در گروه های الف/ب/ج/د/هـ قرار داده می شوند.

به اندازه طول و عرض هر برگ کتاب قطع می‌گویند. در جهت استفاده آسان‌تر یا متناسب با نیاز و کاربرد کتاب برای کتاب‌ها قطع‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. درواقع قطع‌های مختلف از آن جهت که حمل و نقل و نگهداری کتاب راحتتر شود کاربرد دارد. همچنین انتخاب ابعاد و نوع قطع کتاب متناسب با نوع و سایر ویژگی‌های کتاب می‌تواند از دورریز کاغذ هنگام برش نیز جلوگیری کند.

از نظر سایز هم ابعاد ذیل مورد استفاده قرار می گیرد؟

سلطانی   49×34

رحلی   28/5×21
وزیری  23/5×17
رقعی   21×۵/۱۴
خشتی   22×21/5
جیبی   14/5×10
پالتویی جیبی    21×10/5

حاشیه کتاب

یکی از عوامل که در زیبایی و در هزینه صفحه آرایی کتاب تاثیر مثبت دارد حاشیه ها می باشد، اگر به دنیال زیبایی صفحه آرایی هستید بهتر است حاشیه ها بیشتر باشد، زیرا هم خواندن راحتر است و هم ورق زدن و هم زیبایی کار بیشتر می شود اما اگر به دنبال کاهش هزینه صفحه آرایی کتاب هستید بهتر است که حاشیه ها کمتر تا فضای بیشتری برای نوشته ها باشد که البته ما توصیه نمیکنیم.

حاشیه بیرونی برای انگشتان خواننده است که هنگام مطالعه آن قسمت را بگیرد و کتاب را نگه دارد. حاشیه بالایی جایی است که شما می‌توانید اطلاعات مربوط به نام فصل، نام کتاب و شماره صفحه را در آن بیابید. حاشیه پایینی فضای سفیدی است که هشدار می‌دهد متن یک صفحه چه زمانی به اتمام برسد و مابقی متن به صفحه دیگر منتقل شود. حاشیه داخلی کتاب این اطمینان را می‌دهد که متن صفحه به بخش چشب کاری شده عطف کتاب وارد نخواهد شد. به صورت طبیعی، حاشیه‌های بالا، پایین و بیرونی نسبت به حاشیه درونی کتاب کوچکتر هستند. حاشیه درونی کتاب عموماً ۲ سانتیمتر می‌باشد.

اشتباه رایج در صفحه آرایی کتاب این است که صفحه آرا فضای کافی خالی در طول کتاب نگذاشته باشد. دقت کنید که حاشیه صفحات کتاب به قدر کافی بزرگ باشند و فضای خالی آنها مناسب باشد. شاید برخی کتابها را دیده باشید که فضای خالی کمی در حاشیه ها گذاشته باشد که بدون هیچگونه تردیدی چنین اتفاقی تجربه خواندن کتاب را تجربه‌ای سخت و دشوار می‌کند. سعی کنید پاراگراف ها با یک تو رفتگی شروع شود. لغاتی که در آخر سطر به دو قسمت تقسیم می‌شوند به طوری که بخش اول یک کلمه در آخر سطر و بخش دوم کلمه در اول سطر بعد می‌آید یکی از بدترین حالتهای ممکن در خواندن کتاب است. بهتر است در طول تاپپ محتوای کتاب از نوشتن کلمات به این شکل پرهیز کنید. یکی دیگر از اشتباهات رایج، تک سطرها هستند. برای مثال در انتهای صفحه یک پاراگراف شروع می‌شود که تنها سطر اول آن در روی صفحه و مابقی به پشت صفحه انتقال پیدا می‌کند. در این هنگام بهترین کار ممکن آن است که اولین جمله پاراگراف را نیز به صفحه بعدی انتقال دهیم. همچنین، آخرین سطر یک پاراگراف نیز می‌تواند به ستون بعدی یا صفحه بعدی منتقل شود. در این حالت نیز بهتر است سطر آخر به زیر پاراگراف قبل اضافه گردد.

یکی از نکته های مهم در صفحه آرایی کتاب، فونت کلمات می باشد. که در انتخاب آن باید دقت کافی را داشته باشیم. فونت مورد نظر باید خوانا و آسان باشد. از انتخاب فونت های تحریری که خواندن را برای خواننده سخت می کند باید بپرهیزم فونت های بی نازنین، لوتوس، میترا در کتاب ها رایج و مناسب می باشد.

مطمئنا صفحه بندی زیبا، دلنشین و هنری روزنامه در فروش آن بسیار موثر است و موفقیت بیش از پیش را تضمین می نماید.

انتخاب نوع قطع کتاب خود هنری است که کتاب شما را با ارزش تر و مقبول تر برای جذب در بازار و البته خوانندگان گرامی می نماید و شاید با اثری که بر قیمت کتاب شما می گذارد می تواند در موفقیت فروش کتاب شما تاثیر بسزایی داشته باشد. شما می توانید صفحه بندی کتاب خودتان را در تمامی قطع های وزیری، پالتویی، جیبی، رحلی وبه ما بسپارید.

چگونه تبدیل پایان نامه به کتاب کنیم؟ تدوین و تالیف و نگارش کتاب چگونه انجام می شود؟

اگر به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اید و قصد دارید برای تبدیل پایان نامه به کتاب اقدام کنید، باید بدانید که در راهی طاقت‌فرسا، ملال‌آور و طولانی قدم گذاشته‌اید که ساعت‌های متمادی از وقت شما را خواهد گرفت. اما خبر خوب اینجاست که شما اولین نفر در این عرصه نیستید و اگر از همان ابتدا روی نکات مهم تمرکز کنید، کارتان راحت تر می شود.

تالیف کتاب یعنی انتقال پیام های مولف به نحوی که خواننده تمام موضوع و پیام نویسنده را به راحتی درک کند. اما جنبه های گوناگونی مبنی بر تفاوت هایی که یک کتاب ”خوب“ با کتابی که صرفاً فقط نوشته شده است، وجود دارد. هر فردی که تصمیم به نوشتن کتاب دارد خیلی سریع متوجه می شود که نویسندگی به مهارت و تخصص و توانایی فهم کلمات نوشته شده در هر سبک نوشتاری نیاز دارد. نوشتن کتاب مستلزم تسلط به قواعد نگارشی و زبانی است. نویسنده باید بداند که نگارش یک کتاب، شامل توضیحات و سبک های مختلف بوده و نیاز به توانایی بالا، مهارت و آگاهی دارد. هر کتابی انواع، سبک و سایزهای گوناگونی دارد. همچنین هر کتابی اهداف و نیازهای بخصوصی را در بر می‌گیرد. نکته اصلی این است که خدمات نگارش و تالیف کتاب مستلزم دانش تخصصی در این زمینه می باشد. مثل بقیه سبک‌های نوشتاری به اطلاعات خاصی نیاز دارد و تقسیم بندی آنها بر اساس نوع آموزش، تخصص و مهارت متفاوت می باشد.

ویراستاری کتاب

حتی با استعدادترین نویسندگانی که چندین کتاب به چاپ رسانده اند نیز به ویراستار حرفه ای جهت ارتقاء کیفیت نسخه دست نویس و اصلاح نوشته خود متکی هستند. حقیقت این است که شما نمی توانید براحتی اشکالات و قسمت هایی از متن نوشته که به ویرایش نیاز دارد را شناسایی و ویرایش نمایید. شاید برخی از دوستان و اقوام شما که سطح دانش ادبی آنها بالاست فکر کنند می توانند ویراستار مناسبی برای شما باشند، اما واقعیت این است که یک دست نوشته به ویراستار حرفه ای و متخصص با دانش زیاد در زمینه انتشارات و درک و شناخت از صنعت چاپ کتاب نیازمند است.

برای طراحی کتاب باید چه کاری انجام دهیم؟

طراحی یک جلد کتاب را می‌توان جزو مهم‌ترین و آخرین مرحله چاپ کتاب دانست زیرا این مرحله نیازمند از قبل مشخص شدن سایز کتاب، رنگ کاغذها، تعداد صفحات و ویرایش نهایی نوشته است.

همان‌طوری که در گذشته بیان شد، مخاطب کتاب عامل تاثیر گذاری در محتوا و همینطور در صفحه آرایی و طراحی است. در طراحی کتاب باید به این دقت شود که مخاطب در چه رنج سنی قرار دارد. مخاطب چه کسانی هستند؟

چند درصد از مخاطبان مرد و چند درصد زن هستند. پاسخ دادن به این سوالات باعث می‌شود که دید کلی و خوبی نسبت به انتقال پیام به مخاطب خود داشت.

قبل از طراحی کتاب بهتر است که چندین کتاب مختلف در حوزه مربوط به موضوع مورد بررسی قرار گیرد. نکاتی که باید به آن دقت شود، اندازه فونت، طیف رنگی، مدل طراحی، حروف چینی و … است.

جلد کتاب معمولا از چند سطر و تصویر تشکیل شده است. جلد کتاب باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. به این دلیل که جلد کتاب هویت شما است و نقش بسیا مهمی در فروش کتاب شما دارد. نوع فونت، سایز فونت، طیف رنگ و … همه جزو مسائل مهمی است که دست در دست هم خواهد داد تا هویت کتاب را شکل دهند.

هزینه صفحه آرایی کتاب

یکی از موارد مورد توجه قیمت صفحه آرایی کتاب می باشد، اختلافات قیمت های زیاد باعث می گردد عده ای از کارفرما ها فکر کنند که قیمت برخی بالاتر و برخی دیگر پائین تر است. اما واقعیت اینست که برخی از انتشارات فایل ورد شما را تحویل گرفته و با اندکی تغییرات کتاب شما را در همان فایل ورد تنظیم می کنند و قیمت های شرم آور بسیار پائین طلب می کنند که البته آن نیز برایشان زیاد بوده چون عملا کاری نکرده اند.

اما عده ای دیگر فایل ورد را به ایندیزاین منتقل کرده بنابراین قیمت صفحه آرایی کتاب این افراد بیشتر و کیفیت کار نیز بهتر خواهد بود. علاوه بر موارد فوق مواردی چون نوع زبان کتاب، وجود زیر نویس، فرومول، جدول، عکس، کلمات انکلیسی در متن و …… بسیاری موارد دیگر در تعیین قیمت صفحه آرایی کتاب تاثیر دارد.

برای اخذ قیمت با ما تماس بگیرید 09127395747

 

افزایش قیمت زینک برای کتاب‌های بالای هزار تیراژ، پروسه‌ انبارداری و جا به جا کردن کتاب‌ها. قیمت ها بستگی به موضوع کتاب‌ها دارد؛ مثلا کتاب‌های علمی _ پژوهشی رنج قیمت خاصی دارند. کتاب‌های ادبی اگر نیاز به ویراستار داشته باشند، ناشر کمی بیشتر از نویسنده پول می‌گیرد؛ اما اگر نیازی به ویراستاری نداشته باشند ناشر فقط دستمزد خود را دریافت می‌کند.

تایپیست و اهمیت آن در صفحه آرایی کتاب؟

در تعریف کلی و عام، تایپیست شخصی خواهد بود که سر رشته‌ای از نوشتن‌های ماشینی داشته باشد. اما در عالم حرفه‌ای و تخصصی، اوضاع کمی نابسامان است.
شخصی که آشنایی مقبولی از حوزه‌های مختلف علمی داشته باشد. پس سواد برای یک تایپیست از «اوجب واجبات» خواهد بود. سواد او دارایی عظیمی به شمار خواهد رفت، در تشخیص کلمات و جملات، خاصه در متون تخصصی. یک تایپ غلط، صد برابر مشکل دارتر است از عدم نطفه‌بندی جمیع کار.
به عبارتی با ید گفت، هوش و گوش و چشم و چال تایپیست حرفه‌ای به متن است، نه آویزان صفحات کلید؛ این نهایت تخصص خواهد بود. داشتن این توانایی موجب افزایش سرعت و بالا رفتن ضریب بهره وری در کار خواهد بود. اهمیت این موضوع در این است که که مرحله اولیه صفحه آرایی کتاب و در واقع در مرحله نوشتن کتاب بسیار این کار اهمیت دارد. زیرا اگر بستر اولیه درست انجام نشود در طول مسیر تبدیل به کتاب مشکلات جدی برای صفحه آرایی کتاب خواهیم داشت. بنابر این در انتخاب این بخش دقت لازم را داشته باشید.

ویراستاری چیست و ویراستار چه کاری انجام می‌دهد؟

امروزه می‌توان یکی از هنرهای نویسندگی را ویراستاری دانست که نقش بسیار مهمی در چاپ کتاب دارد. از این جهت ویراستاری نوعی هنر به حساب می‌آید که  ویراستار با مهارت خود در نگارش و تسلطی که بر متون و دستور زبان دارد می‌تواند هر نوشته‌ای را مرتب کرده و  خطاهای آن را تصحیح و به آن نظم دهد.

انواع ویراستاری؛ از غلط املایی گرفتن تا تصحیح نسخ خطی

ویراستاری شغل گسترده‌ای است و طیف وسیعی از نمونه‌خوان‌هایی که صرفا غلط املایی و تایپی می‌گیرند تا کسانی که نسخه‌های خطی قدیمی را ویرایش و به فارسی برگردان می‌کنند را در برمی‌گیرد.

ویرایش صوری ساده‌ترین مرحله ویرایش است که تا غلط‌های املایی و تایپی و روش صحیح رسم الخط را شامل می‌شود. بعد از ویرایش صوری، نوبت به ویرایش زبانی یا ادبی می‌رسد که به درستی واژه‌ها و کاربرد افعال و جملات برمی‌گردد و بالاخره ویراستاران بنیادین، کسانی هستند که ساختار و محتوا و استناد کتب را بررسی می‌کنند. پیچیده‌ترین نوع ویراستاری که نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات زیادی است و شاید سال‌ها وقت یک ویراستار را بگیرد. ویراستاری میان رشته‌ای است. ویراستاری شغل افراد دقیق و عشق کتاب است.

ویرایش چیست؟

ویرایش، یک واژه فارسی است که در برابر کلمه (Editing) انگلیسی نهاده شده است و بیشتر دست اندرکاران نشر کتاب و مجلات آن را پذیرفته‌اند. ویرایش از لحاظ دستوری اسم مصدر است و مصدر آن ویراستن است و معناهای مختلف آن در فرهنگ معین ذیل کلمه (پیراستن) آمده است.

ویرایش در کار نشر به معنای افزودن یا کاستن مطالب یا تصحیح متن‌هایی است که برای چاپ و نشر آماده می‌شوند. واژه ویرایش به معنای edition یک کتاب نیز به کار می‌رود.

نرم افزار های صفحه آرایی کتاب

اما به راستی امکان صفحه آرایی کتاب در ورد وجود دارد؟ آیا میتوان کتاب را در ورد صفحه آرایی کرد؟

اصولا برای صفحه آرایی کتاب، صفحه آرایی مجله، صفحه آرایی کتاب کودک، صفحه آرایی روزنامه، صفحه آرایی نشریه و اصولا هر نوع کار صفحه آرایی ابتدا بایستی محتویات در ورد وارد شود  سپس آماده و در واقع صفحه آرایی شود و بعد در ایندیزان وارد شود(البته به طور مستقیم هم امکان دارد اما پیشنهاد نمیگردد).

بنابر این امکان صفحه آرایی در ورد وجو دارد. اما اگر کار ساده و بسیار معمولی باشد. برای کارهای خاص و هنری حتما باید از نرم افزار های صفحه آرایی استفاده شود.

از نرم‌افزار Adobe InDesign بیشتر در تولید مجله‌ها و کتاب‌ها، برشورهای تبلیغاتی و موارد این چنینی استفاده می‌شود. از قابلیت‌های اصلی این ابزار طراحی و صفحه آرایی می‌توان به کاربرد آسان و مطلوب آن در ارتباط با متن‌های نوشتاری اشاره کرد. با استفاده از نرم‌افزار Adobe InDesign به سادگی می‌توان الگوها و یا متن‌های چند ستونی را ایجاد نمود. از ویژگی‌هایی که این نرم‌افزار را از سایر برنامه‌های مشابه متمایز می‌نماید، می‌توان به مواردی نظیر شفافیت، جلوه‌های خلاقانه، سهولت اصلاح اشیا، قابلیت فوق حرفه‌ای برای جستجوی متن، سازگاری با اسناد پرحجم و موارد این چنینی اشاره کرد. آخرین نسخه نرم‌افزار Adobe InDesign به طور کامل از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند.

دومین برنامه نرم‌افزار ادوبی این کپی سی سی محصول شرکت معروف ادوبی است که برای کاربران خود امکان ویرایش، نوشتن، طراحی و بسیاری امکانات دیگر را فراهم می کند. در این نسخه امکاناتی همچون: ساخت کتاب الکترونیکی قابل استفاده بر روی تلفن همراه، استفاده از جلوه های مالتی مدیا در کتاب های ساخته شده اضافه شده است.

نرم افزار QuarkXPress با ابزارهای منحصربفرد خود، امکان یکپارچه سازی متن ها و ویرایش تصاویر و رنگ ها را برای کاربران فراهم می‌سازد. این ابزار طراحی گرافیکی و چاپ و نشر حرفه‌ای توسط مطبوعات، بنگاه‌های تبلیغاتی، حروف‌چین ها، ناشران شرکت‌ها، کمپانی‌های طراحی و ناشران کتاب‌‎ها مورد استفاده قرار گرفته است.

سایر ویژگی های نرم افزار:
طرح بندی صفحه با امکان Drag and Drop.
برخورداری از ابزار Flash و Web.
قابلیت چاپ و نشر.
برخورداری از استایلهای خروجی.
و …

صفحه بندی کتاب

 انتخاب نوع قطع کتاب خود هنری است که کتاب شما را با ارزش تر و مقبول تر برای جذب در بازار و البته خوانندگان گرامی می نماید و شاید با اثری که بر قیمت کتاب شما می گذارد می تواند در موفقیت فروش کتاب شما تاثیر بسزایی داشته باشد. شما می توانید صفحه بندی کتاب خودتان را در تمامی قطع های وزیری، پالتویی، جیبی، رحلی و … به ما بسپارید.

برای اخذ قیمت صفحه آرایی کتاب و همچنین مشاوره با ما تماس بگیرید.

طراحی سرفصل

در زمان صفحه بندی کتاب برای طراحی سرفصل ها، معیار ویژه ای نداریم به غیر از این که شکل سرفصل ها باید با شکل صفحات معمولی و موضوع آن ، هماهنگی و تناسب داشته باشد. مثلاً استفاده از نقش اسلیمی در سرفصل کتابی جایز است که موضوع آن به نوعی با فرهنگ اسلامی ارتباط دارد. شکل بعضی از طرح های اسلیمی ، جهت و حرکت مشخصی دارد و چشم را به جهت معینی هدایت می کند. مثلاً نوشته را در مقابل آن قرار می دهیم که چشم را به طرف نوشته عنوان فصل هدایت کند. در کتاب هایی که تعداد فصل ها نسبت به حجم کلی کتاب ، زیاد است ، سر فصل ممکن است هم در صفحه زوج و هم در صفحه فرد قرار گیرد و پس از انتهای هر فصل ، بلافاصله طرح سر فصل بیاید.

در سرفصل ها هم ، بهتر است نوشته ها وارد سطح حاشیه هایی نشوند که در گرید مشخص  گردیده اند. ولی چنان که خط یا طرح و نقش حاشیه ها را قطع کند و تا برش صفحه ادامه یابد ، اشکال ندارد. در طراحی سرفصل ها ابداع خلاقیت و شخیصت بصری کتاب ، قاعدتاً متناسب با موضوع آن است ، عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. طرح سرفصل کتاب غالباً  نیازی به نقش و نگار ندارد و نباید به سادگی کتاب صدمه بزند. اگر در کتابی ، یک برگ کامل را به سرفصل اختصاص دهیم ( روی صفحه طرح سرفصل باشد و پشت آن سفید ) ، در صفحه بعد که شروع مطلب فصل است ، باید حدود ۳/۱ بالای صفحه را خالی بگذاریم و سپس مطلب را شروع کنیم و در هیچ حالت نباید مطلب فصل ، کاملاً از بالای صفحه شروع شود. تذکر این نکته ضروری است که در صفحات عادی کتاب و نیز صفحاتی از کتاب که سراسر آن یک جدول و یا یک تصویر باشد ، شماره صفحه و کلمات سرصفحه باید گذاشته شود اما در صفحات سرفصل و نیز پشت آن که سفید است ، نباید شماره صفحه و واژگان مربوط به سرصفحه و چیزهایی از این قبیل را گذاشت.

سرصفحه ها ، تنها واژگانی هستند که مجازند در حاشیه های صفحه قرار گیرند. معمولاً سرصفحه سمت راست ، که در صفحه زوج واقع می شود ، نام کتاب است و سر صفحه سمت چپ ، که در صفحه فرد قرار دارد ، نام فصل می باشد.به بیان کامل تر ، عنوانی که ثابت تر است در صفحه زوج و مطلبی که نسبت به این صفحه زودتر تغییر می کند در صفحه فرد قرار می گیرد. نکته بسیار مهم این که در به کارگیری هر نقشی که قرار است در تمام صفحات کتاب تکرار شود ، این واقعیت را باید در نظر داشت که نقش مذبور ، از نظر بصری باید بسیار سبک باشد. یعنی یا بسیار ریز و با رنگی تیره و یا کمی درشت تر ولی با رنگی بسیار روشن و نزدیک به رنگ زمینه.استفاده از نقش ، حتی نوع ظریف و کوچک آن ، در کتابهای معدودی جایز است مانند کتاب های معرف اسلامی که ممکن است در بعضی آنها طراح از نقوش اسلیمی بسیار ظریفی برای تزیین صفحه استفاده کند. نکته مهم در صفحه آرایی کتاب ، یکپارچه بودن و هماهنگی کار و ثابت ماندن هر تصمیم و سلیقه ای در تمام کتاب است ؛ به طور مثال ، اگر شروع یک فصل با بالای صفحه ۱۲ سطر فاصله دارد ، این امر ، در فصل های دیگر کتاب هم باید دقیقاً رعایت شود و یا ، اگر سر هر پاراگراف دو سیسیرو داخل می رود ، در سراسر کتاب همین گونه باشد.

مراحل آماده سازی یک کتاب برای چاپ

 • 1-.تالیف ترجمه یا گردآوری

  در این مرحله کتاب به وسیله نویسنده، ناشر، مترجم و … گرد آوری و تنظیم میشود. ممکن است این نوشتها در کاغذ و یا به صورت ورد باشد

 • 2.تایپ ویراستاری

  تایپ ویراستاری مرحله بعد از تالیف است که بایستی به دقت، اصولی و بر اساس استاندارد صفحه آرایی کتاب تایپ گردد.

 • 3- صفحه آرایی کتاب

  بعد از موارد فوق صفحه آرایی کتاب بایستی انجام شود و طراحی جلد نیز صورت گیرد.

 • 4-اخذ مجوز

  مجوز شامل شابک،فیپا،مجوز چاپ از ارشاد(که خود نیز شامل دو حالت میشود اول طی تمامی مراحل توسط نویسنده که به ناشر مولف معروف است و دوم طی تمامی موارد توسط ناشر)

 • 5-چاپ کتاب

  چاپ کتاب(لیتوگرافی.چاپ صفحات داخلی.چاپ جلد.سلفون جلد.صحافی) شما پس از اتمام کار و تدوین منطقی مطالبتان باید مقدمه ای مناسب برای اثر خود بنویسید و فهرست(بدون شماره گذاری)تهیه کنید و پس از ویراستاری نسخه نهایی را برای صفحه آرایی آماده کنید.

مشروح کارهای صفحه‌آرا در زمان صفحه بندی کتاب

 • 1

  قطع‌بندی

  یعنی تعیین اندازه و سایز کتاب برای چاپ و مخاطب

 • 2

  سطربندی

  یعنی سطر و ستون مطالب را سطربندی نماید.

  2

 • 3

  دادن و برداشتن تورفتگی

  ابتدای پاراگراف تو رفتگی داشته باشد.

 • 4

  فرم‌بندی

  تنظیم فرم های برای چاپ نهایی کتاب

  4

 • 5

  صفحه‌بندی یا صفحه آرایی کتاب

  صفحه‌بندی یا صفحه آرایی کتاب بر اساس فصل و ….

 • 6

  شماره گذاری به صفحات کتاب

  شماره گذاری به صفحات کتاب و تنظیم صفحات بدون شماره کتاب

  6

 • 7

  گذاشتن و برداشتن سرصفحه

  گذاشتن و برداشتن سرصفحه و یا فوتر کتاب

 • 8

  تنظیم فونت‌های اجزای کتاب

  تنظیم فونت‌های اجزای کتاب برای متن، تیتر و …

  8

 • 9

  تنظیم جای عنوان‌ها

  تنظیم جای عنوان‌ تیتر، سوتیتر و ….

 • 10

  جا دادن به نشانگرها

  جا دادن به نشانگرها، عکس ها و ….

  10

 • 11

  چینش بندهای شماره‌دار

  چینش بندهای شماره‌دار، منظور متون دارای علامت، شماره و … است

 • 12

  چینش منابع دوزبانه

  چینش منابع دوزبانه و حتی فارسی و اینترنتی کتاب

  12

 • 13

  قراردادن پاورقی‎ها کتاب

  قراردادن پاورقی‎ها کتاب با فونت ریزتر

 • 14

  هم‎راستا کردن آغاز بندها و پایان سطرها

  هم‎راستا کردن آغاز بندها و پایان سطرها و همچنین آغاز و پایان هر فصل کتاب

  14

 • 15

  تنظیم فاصله‌ی میان واژه‎ها

  تنظیم فاصله‌ی میان واژه‎ها، تیترها و جداول و …..

 • 16

  پر کردن سطرهای تهی زیر صفحه

  پر کردن سطرهای تهی زیر صفحات کتاب برای زیبای بیشتر

  16

 • 17

  چینش زیرنویس ها

  چینش زیرنویس های عکس، جداول و ….

 • 18

  برداشتن تورفتگی‎های نابجا

  برداشتن تورفتگی‎های نابجا متن کتاب و همچنین تیترها

  18

 • 19

  برداشتن ترام‎های نابجا

  برداشتن ترام‎های نابجا در صفحه بندی کتاب بسیار حائز اهمیت است

محاسبه عطف کتاب

مشاوره همکاران استودیو صفحه آرایی کتاب بسیار جامع و کامل بود ممنون از شما عزیزان

از سرعت عمل و قیمت های شما لذت بردیم

پرسش و پاسخ صفحه آرایی کتاب

سرعت عمل، راحتی کار، گرافیک و زیبایی کار و …… ما همیشه پیشنهاد طراحی کتاب را در ایندیزاین می دهیم نه در ورد

4 پاسخ
 1. مریم رستمی
  مریم رستمی گفته:

  سلام. هزینه صفحه آرایی چطور محاسبه میشه؟ چرا انقدر در سایت ها مختلف متفاوت قیمت دادن

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *