هدف از صفحه آرایی روزنامه ایجاد انگیزه بیشتر برای خواندن ، راحتی در خواندن و ایجاد زیبایی با به کارگیری عناصر بصری معقول است. صفحه آرایی روزنامه مناسب باید رغبت خواننده و مخاطب را افزایش دهد. یک صفحه آرایی خوب می تواند کمک موثری در توسعه و رشد فرهنگ داشته باشد و ذائقه بصری خوانندگان را اصلاح و یا تقویت کند. در آرایش صفحات کتاب ها ، روزنامه ها و مجلات چون صفحات پی درپی هستند باید به مجموعه صفحات فکر کرد تا هماهنگ باشند.
در صفحه آرایی کتاب ، صفحه آرایی مجله، نشریه یا روزنامه، بایستی به تناسب قطع، موضوع، و مخاطب، دارای چهارچوب و کرسی بندی مناسبی باشد. صفحه آرایی هر صفحه نیز براساس این شبکه بندی انجام می شود و برای داشتن یک شبکه بندی مناسب ضرورت دارد که فضای صفحه دارای تناسبی موزون و چشم نواز باشد. ابعاد صفحات کتاب های موجود عموماً مطابق اندازه های طلایی و یا بسیار نزدیک به آن است. برای انجام صفحه آرایی بیش ازهر چیز به تصمیم گیری قاطع، ثبات و برنامه ریزی نیاز است، چرا که هدف از صفحه چینی روزنامه ،ایجاد انگیزه بیشتر برای خواندن، سهولت در خواندن و ایجاد زیبایی با به کارگیری عناصر بصری معقول در جذب خواننده است. صفحه آرایی خوب و مناسب با موضوع کتاب میتواند رغبت خواننده و مخاطب را افزایش دهد.

نکات حائز اهمیت در صفحه آرایی روزنامه


۱- انتخاب مناسب نوع خط

۲- متناسب بودن فواصل سطرها

۳- در نظر گرفتن فضاهای پر و خالی بین کلمات

۴- تناسب رنگ مرکب

۵- انتخاب نوع کاغذ

روزنامه‌ها به دلیل این که یکی از ابزارهای اطلاع‌ رسانی هستند و آیتم‌های مختلف خبری زیادی نیز دارا می باشند ، خوانندگان خاص و تقریباً ثابتی را دارند به همین دلیل نیازی به صفحه آرایی و طراحی گرافیکی خاص و خلاقانه در هر شماره ای که منتشر می شود ، ندارد . البته طراحی و صفحه بندی جذاب روزنامه جذب بیشتر خوانندگان و افزایش تیراژ آن می‌شود . طراحی و صفحه‌آرایی کتاب‌ها نیز متناسب و مطابق با سلایق خوانندگان و موضوعات آنها انجام می‌ شود ؛ یکی از ویژگی های بارز و خاص کتاب ها سادیگی و در برخی موارد عدم گرافیکی بودن صفحات می باشد . در صفحه آرایی کتاب ها بیشتر به جنس ورق ها و نوع چاپ اهمیت داده می شود و طراحی گرافیکی آن فرعیات کار محسوب می شود.

 نشریات و مجلات ، می توان گفت نشریاتی هستند که در بازه زمانی مشخصی به طور متناوب با هدف قرار دادن گروه سنی خاصی منتشر می شوند که در آن موضوع واحدی در قالب‌های مختلف بررسی می گردد. مهم‌ترین بعد یک مجله را گرافیک و صفحه‌آرایی ممتاز آن مشخص می‌کند، تکنیک‌های گرافیکی مجلات، امری لازم و غیرقابل اجتناب است؛ چرا که مجله‌ای در پیش‌خوان روزنامه‌فروشی‌ها یا فروشگاه‌ها قرار می گیرد باید توانایی جذب خواننده را داشته باشد. از این‌روست که صفحه آرایی و طراحی مجلات نوعی اصول تبلیغی به شمار می‌رود و گرافیست‌های مجلات می‌بایست علاوه بر دانش گرافیکی لازم و تجربه کافی، از علم روان‌شناسی در جذب مشتری نیز آگاه باشد.

روش ایجاد تاکید و تمایز تیتر در صفحه آرایی

– قلم یا حروف چاپی عنوان ها باید بزرگتر از قلم متن باشد
– اگر براي عنوان و متن از یک قلم استفاده می شود ، حروف عنوان باید بزرگتر باشد
– در حد امکان براي عنوان از قلم متفاوتی استفاده کنید . مثلا اگر قلم یا حروف متن از نوع لوتوس است ،
براي عنوان از قلم یاقوت لستفاده کنید
– براي موکد کردن از حروف سیاه استفاده کنید
-اگر طول عنوان زیاد است ، از حروف متراکم استفاده کنید یا در دو سطر حروفچینی کنید
– عناوین با یک یا دو سطر را می توان وسط چین کرد . اگر عنوان بیش از دو سطر دارد و وسط چین است ،
خواندن ان دشوار است. بهتر است در این گونه موارد عنوان راست چین شود

براي موکد کردن و متمایز کردن سوتیتر در صفحه آرایی

1. حروف سوتیتر باید بزرگتر از حروف متن و کوچکتر از حروف تیتر باشند
2. باید حتی المقدور نزدیک به متن زیر خود جاي داده شوند و با متن پیش از خود فاصله داشته باشند
3. بهتر است قلم سوتیتر با فونت تیتر مشابه باشد تا ارتباط بین انها موکد شود
4. سوتیتر را می توان بسته به چهارچوب نهایی صفحه ارایی به صورت وسط چین ، چپ چین یا راست چین
قرار داد .
5. می توان براي ایجاد تاکید بیشتر در زیر عناوین فرعی خط کشید
6. نوع حروف سوتیتر باید در سرتاسر اثر چاپی یکسان و ثابت باشد